Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016

11η Αγωνιστική

ΗΤΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ...

Την πρώτη της ήττα γνώρισε μετά από 11 αγωνιστικές η Αναγέννηση Ψαθοπύργου στην Τέμενη από τον τοπικό Αστερά.Το 3-0 αδικεί το συγκρότημα του Βασίλη Φίλιππα καθώς η εικόνα της ομάδας δεν ήταν τέτοια όσο αφήνει να εννοηθεί το τελικό 3-0.Βέβαια χάθηκε μόνο μία μάχη και όχι ο πόλεμος καθώς υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα στο πρωτάθλημα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Αναγέννηση μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος χάνοντας δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες και κόντρα στην ροή του αγώνα δέχθηκε ένα γκολ-μαχαιριά λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Ψαθόπυργος πίεσε ακόμα περισσότερο για την ισοφάριση αλλά πάλι δέχθηκε ένα πολύ φθηνό γκολ σε ανύποπτη φάση.Πάλι βέβαια προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν άτυχος σε προσπάθεια του Φράγγου να μειώσει και στα τελευταία λεπτά ενώ όλοι είχαν ανέβει ψηλά,διαμορφώθηκε το τελικό σκορ μετά από αντεπίθεση των γηπεδούχων.
Έτσι η Αναγέννηση έφυγε με μία δόση πικρίας καθώς προσπάθησε αρκετά αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο.
Ακολουθεί ο αγώνας κυπέλλου με τον Πανμοβριακό Ριόλου την Τετάρτη και το πρωτάθλημα συνεχίζεται με τον αγώνα απέναντι στον Μέγα Δικέφαλο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

8΄...Εξαιρετική κάθετη του Μπάρδη στον Φράγγο,ο τελευταίος από πλεονεκτική θέση θα προτιμήσει την πάσα στον Δημόπουλο και θα χαθεί μία σπουδαία ευκαιρία.

19΄...Ο Παπαδόπουλος Ν θα βρει τον Μπάρδη έξω από την περιοχή,αλλά ο Τέλης δεν θα τελειώσει όπως θα ήθελε σε άλλη μία πολύ καλή στιγμή.

27΄...Σουτ του Θεοφανόπουλου έξω από την περιοχή θα περάσει λίγο άουτ.

42΄...ΓΚΟΛ!!!...Ο Αστέρας θα κάνει την επίθεση από δεξιά,ο Θεοφανόπουλος θα κάνει την σέντρα και ο Καλαμαράς θα γράψει το 1-0 με το κεφάλι.

55΄...Φάουλ σχεδόν πάνω στην γραμμή της περιοχής με τον Φράγγο να μην βρίσκει στόχο.

67΄...ΓΚΟΛ!!!...Σέντρα από δεξιά του Καυγά,ο Καραλής θα μπλοκάρει αλλά ο επόπτης θα σηκώσει την σημαία για γκολ σε μία ΄΄εύκολη΄΄ φάση,σηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων από τους παίκτες της Αναγέννησης.

71΄...Μοναδική ευκαιρία της Αναγέννησης να ξαναμπεί στο παιχνίδι,όταν ο Παπαδόπουλος Π θα βγάλει από αριστερά με το ΄΄εξωτερικό΄΄ ολομόναχο τον Φράγγο αλλά ο Μαυρούλιας θα του πει όχι.
(δείτε το βίντεο στο ακόλουθο link)

83΄...ΓΚΟΛ!!!...Αντεπίθεση για την Τέμενη με τον Βλάχο να γίνεται ο τελικός αποδέκτης και να νικάει τον Καραλή για το 3-0.

90΄..Σφύριγμα της λήξης.

ANΑΓΕΝΝΗΣΗ ΨΑΘΟΠΥΡΓΟΥ: Καραλής, Μπουρνάκας, Γογγολίδης(67΄Καραμπούλας),Στούπας,Παναγόπουλος, Παπαδόπουλος Ν(55΄ Γεράνιος),Αντωνόπουλος, Μόρισσον(48΄ Παπαδόπουλος Π), Μπάρδης,Δημόπουλος, Φράγγος.
18αδα:Παπαγεωργίου,Γεωργίου,Μπαλαφούτης,Κωστόπουλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ: Μαυρούλιας, Δορλής, Παπαχριστόπουλος,  Φάκος, Οικονομόπουλος, Καυγάς (85΄ Θεοδωρόπουλος), Θεοφανόπουλος, Ν. Βλάχος, Β. Βλάχος, Δημ. Καλαμαράς, Δαλιάνης (69΄ Παπαδόπουλος).

ΜVP:
ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ
*Έτρεξε πολύ και βοήθησε στην θέση του αμυντικού χαφ.

**Καλό παιχνίδι για τον Μπάρδη αλλά και τον Γογγολίδη μετά από αρκετό καιρό αποχής από την ενεργό δράση.

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ:
*Παράπονα για τις αποφάσεις των βοηθών Ταξιάρχη και Βασιλόπουλου στα δύο πρώτα γκολ χωρίς ωστόσο να μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα.Αρκετά καλή η διαιτησία του κου Ρηγόπουλου.

*Βαρύς ο καιρός με ακόμα πιο βαρύ αγωνιστικό χώρο δυσκόλεψαν τις δύο ομάδες.

*Αρκετοί οπαδοί βρέθηκαν στον περίβολο του γηπέδου να παρακολουθήσουν τον αγώνα που κέντρισε το ενδιαφέρον.

*Πάνω από 15 χρόνια είχαν να αναμετρηθούν οι δύο ομάδες

*Δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα του η Αναγέννση παραμένει άσφαιρη και πρώτη φορά που δέχεται πάνω από ένα γκολ!!!