Πέμπτη 6 Ιανουαρίου 2011

15η Αγωνιστική

Πέταξε βαθμούς στο Προάστιο...

Σε ένα παιχνίδι που τα είχαμε όλα ,γκόλ , αποβολές, ένταση , χαμένο πέναλντι και αγωνία μέχρι το τέλος,η Αναγέννηση Ψαθοπύργου αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Πανιώνιο/Αχιλλέα.Το πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Αναγέννηση η οποία στο 14' κέρδισε πέναλντι και αποβολή του τερματοφύλακα του Πανιωνίου,Κληρόπουλου,σε ανατροπή του επιθετικού της Αναγέννησης Καραμάνου και ενώ ο τελευταίος βρισκόταν σε προφανή θέση για γκόλ.Την θέση του κάτω απο τα δοκάρια της ομάδας της Αγυιάς ανέλαβε ο έτερος γκολκίπερ,Δίπλας.Την εκτέλεση του πέναλντι ανέλαβε για λογαριασμό της Αναγέννησης , ο Κυδωνιάτης ,ο οποίος είδε τον Διπλα να πραγματοποιεί μια εξαιρετική απέκρουση στην δεξιά του γωνία,κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.Παρά το χαμένο πέναλντι οι παίχτες του Ψαθοπύργου δεν το έβαλαν κάτω και τρία λεπτά αργότερα απείλησαν εκ νέου και πάλι με τον Καραμάνο, να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ,έπειτα απο κάθετη μπαλιά του Κυδωνιάτη,με τον Δίπλα να προλαβαίνει στην έξοδο τον Καραμάνο.Στην φάση αυτή τραυματίστηκε στο πόδι ο τερματοφύλακας τον γηπεδούχων και το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 10'.Ο Δίπλας συνέχισε στον αγώνα με αρκετή δυσκολία.Και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε στο 29' ο Μπούρδος με ένα όμορφο σουτ απο θέση πλάγια και αριστερά να "κρεμάσει" τον τερματοφύλακα και να δώσει το προβάδισμα για την ομάδα του.ακολούθησε ένα δεκάλεπτο στο οποίο η Αναγέννηση κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκόλ εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα.Η πίεση αυτή απέφερε καρπούς στο 38' όταν και πάλι ο Κυδωνιάτης έπιασε στον υπνο την άμυνα τον γηπεδούχων και με μια έξοχη κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, σέρβιρε έτοιμο γκόλ στο Τόλια ,ο οποίος με όμορφο πλάσε νίκησε τον επερχόμενο Δίπλα ,γράφοντας το 0-2.Με το σκόρ αυτό οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια ,όπου στην ανάπαυλα είχαμε ένταση και διαπληκτισμούς στα αποδυτήρια των διαιτητών ,με τους γηπεδούχους να τα έχουν με τον διαιτητή της αναμέτρησης ,κ Γιαννόπουλο.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πέντε λεπτά καθυστέρηση λόγο της έντασης που υπήρχε.Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μπήκαν πιο αποφασισμένοι να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.Στο 68' η Αναγέννηση έχασε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε μέχρι εκείνο το σημείο ,μετά την απερίσκεπτη ενέργεια του Καραμάνου,να χτυπήσει τον αντίπαλο του Βάλσαμο και να δεχθεί δίκαια την  απευθείας κόκκινη κάρτα απο τον διαιτητή της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 72' να μειώσουν στο σκόρ με κοντινή προβολή του Μάργαρη ,έπειτα απο εκτέλεση κόρνερ απο δεξιά του Γεωργόπουλου.Απο το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι έγινε στην κυριολεξία ''rodeo'' με αρκετές ευκαιρίες να δημιουργούνται εκατέρωθεν μπροστά απο τις δυο εστίες.Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 88' η ομάδα του Πανιωνίου/Αχιλλέα πέτυχε την ισοφάριση και πάλι απο στημμένη φάση όταν απο εκτέλεση  κόρνερ απο δεξιά ο Τάκης Κρίθης βρέθηκε μόνος αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Η τελευταία μεγάλη ευκαρία του παιχνιδιού να φύγει νικήτρια απο το Προάστιο ,την είχε η Αναγέννηση ,όταν  Κυδωνιάτης και Τόλιας βρέθηκαν δύο με ένα ,με τον αμυντικό του Πανιωνίου σε μια κόντρα επίθεση την πάσα του πρώτου όμως πρός τον Τόλια πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια με τα πόδια ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης Αγωνιστικής:

Γήπεδο Προαστίου Πανιώνιος/Αχιλλέας - Αναγέννηση Ψαθοπύργου , 2-2

Αναγέννηση Ψαθοπύργου | Έρδας,Σακελλαρόπουλος,Καραμπούλας,
Αντωνόπουλος,Παπαδόπουλος(70'Γκοτσούλιας),Μητρούλιας,
Κυδωνιάτης,Μπούρδος,Τόλιας,Παπασπηλιόπουλος(46' Κωστόπουλος),Καραμάνος.

Χαμένο πέναλντι: 15'Κυδωνιάτης
Αποβολές: 14' Κληρόπουλος(απευθείας) - 68' Καραμάνος(απευθείας)
Διαιτητής:Γιαννόπουλος Αλ.

Γήπεδο Φαραϊκού Φαραϊκός - Αμπελόκηποι , 2-3

Γκόλ:19' Μούτσα, 75' Η. Βέρρας - 24' Καρέλας, 62' Τρυπαναγνωστόπουλος, 76' Ρηγόπουλος

Αποβολές : 78' Γ. Κοσμόπουλος / 78' Μπαλασκέρης, 91' Πήττας
Διαιτητής:Ρηγόπουλος

ρεπορτάζ  Δημήτρης Σαρρής

Ποδαρικό με σπουδαία εκτός έδρας νίκη έκαναν για το νέο έτος οι Αμπελόκηποι, που επικράτησαν 3-2 του Φαραϊκού. Το «τρίποντο» αυτό έδωσε βαθμολογική ανάσα στην ομάδα των Συχαινών, που αγωνίστηκε με αρκετές ελλείψεις. Σημειωτέον, ότι «επιστρατεύτηκε» κάτω από τα δοκάρια ο Παναγιώτης Σπαλιάρας, λόγω της απουσίας (επαγγελματικές υποχρεώσεις) των δύο βασικών γκολκίπερ, Περδικάρη και Κατσουράνη.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 19΄ με καρφωτή κεφαλιά του Μούτσα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γ. Κοσμόπουλου. Η χαρά όμως κράτησε λίγο για την ομάδα του Γρηγόρη Γραμματικόπουλου, καθώς οι Αμπελόκηποι έφεραν το ματς στα ίσα (1-1) στο 24΄ με κεφαλιά «λόμπα» του προωθημένου Καρέλα, μετά από φάουλ του Α. Λαγκαδινού. Στο 33΄ δεν μέτρησε γκολ του Γ. Κοσμόπουλου (υποδείχτηκε σε θέση οφ-σάιντ) για το οποίο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι στο 40΄ με δυνατό σουτ (άουτ) του Μπάτραλη, ενώ σπουδαία ευκαιρία έχασε και ο Μούτσα στο 57΄ για τον Φαραϊκό.
Στο 62΄ οι Αμπελόκηποι έφεραν το ματς «τούμπα», μετά από εκπληκτική ενέργεια και ασίστ του Α. Λαγκαδινού, με αποδέκτη τον Τρυπαναγνωστόπουλο, ο οποίος σημείωσε το 1-2 με έξυπνο διαγώνιο σουτ. Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στο 75΄ με απευθείας χτύπημα φάουλ του έμπειρου Ηλ. Α. Βέρρα, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό (76΄) η εκπληκτική μακρινή κεφαλιά του Ρηγόπουλου έδωσε και πάλι το προβάδισμα (2-3) στους Αμπελόκηπους.
Ο Φαραϊκός έμεινε με 10 παίκτες στο 78΄, όταν αποβλήθηκε ο Γ. Κοσμόπουλος (χτύπησε με γροθιά τον Ραμαντάνη στην πλάτη), ενώ την άγουσα προς τα αποδυτήρια πήρε και ο Μπαλασκέρης (Αμπελόκηποι) στο 82΄ με 2η κίτρινη. Μάλιστα, οι Αμπελόκηποι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Πήττα στο 91΄. Διαιτήτευσε ο Ρηγόπουλος (Κούτσης – Σπ. Οικονόμου).

ΦΑΡΑΪΚΟΣ: Π. Κοσμάτος, Παλούμπης, Κολυπέρας (62΄ Δ. Κοσμόπουλος), Δημητρόπουλος, Ηλ. Απ. Βέρρας, Κ. Σωτηρακόπουλος, Γ. Σωτηρακόπουλος, Α. Σωτηρακόπουλος, Γραμματικόπουλος (56΄ Γεωργόπουλος), Γ. Κοσμόπουλος, Μούτσα.
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Π. Σπαλιάρας, Μπάτραλης, Ραμαντάνης, Καρέλας, Πήττας, Τρυπαναγνωστόπουλος (83΄ Τζουμάκας), Μπαλασκέρης, Γκούσκος (91΄ Αποστολόπουλος), Γεωργαντόπουλος, Α. Λαγκαδινός, Ρηγόπουλος.

Γήπεδο Ζαρουχλεΐκων Αρόη - Θύελλα Σκιαδά , 0-5

Διαιτητής:Τσαγκαράκης

Γήπεδο Λιμνοχωρίου , Λιμνοχώρι - Αγιος Δημήτριος ,  3-0

Διαιτητής:Γιαννόπουλος Κ.