Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2008

16η Αγωνιστική

Συνεχίζει Ακάθεκτη

Με το ευρύ 4-1 επί του ουραγού της βαθμολογίας Ατρόμητου Σταφιδαλώνων,συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της, η ομάδα του Ψαθόπυργου για τη κατάκτηση του Πρωταθλήματος. Με χατ τρικ απο τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Γιώργο Αμασιάδη και ένα απο τον Σταμάτη Ζάγκλα,η Αναγέννηση με συνοπτικές διαδικασίες "καθάρισε" το μάτς.
Στο 15΄έπειτα απο ανατροπή του Π.Κωστόπουλου μέσα στην περιοχή του Ατρομήτου,ο διαιτητής Λεβεντάκος υπέδειξε την παραβαση καταλογίζοντας το πέναλντι,το οποίο μετέτρεψε σε γκόλ ο Αμασιάδης.Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μητρούλιας βρήκε τον Αμασιάδη στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να κρεμάσει με όμορφο πλασέ το τερματοφύλακα.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλντι στο 50΄με τον Μαρνέρης,μειώνοντας σε 2-1.Στο 67' έπειτα απο συστημένη σέντρα απο δεξια του Κωστόπουλου,ο Αμασιάδης με έναν μονοκόμματο σούτ έκανε τρία τα τέρματα για την ομάδα του,μηδενίζοντας τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων.Το καρέ των γκόλ συμπλήρωσε ο Ζάγκλας στο 74' με εξωτερικό διαγώνιο σουτ,έπειτα απο έξυπνη μεταβίβαση του Αντωνόπουλου.

Σήμερα Κυριακή πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη κοπή της πίτας της Αναγέννησης,στο εστιατόριο "Ονειροδρόμειο" στην παραλία του Ψαθοπύργου.Ακολούθησε γεύμα,που παρέθεσαι η διοίκηση της ομάδος.Το παρόν έδωσαν άπαντες οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο.Την δεξίωση τίμησαν με την παρουσία τους εκ μέρους του Δήμου Ρίου ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών και Διοίκησης καθώς και ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας.
Τυχερός της βραδυάς ήταν ο Κώστας Κωστόπουλος ο οποίος κέρδισε το φλουρί και ένα συμβολικό ποσό απο την διοίκηση.Του ευχόμαστε κάθε επιτυχία και να είναι πάντα υγειής !

Φωτορεπορτάζ απο την κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας της Αναγέννησης:

Αναλυτικά τα αποτελεσμάτα των αγώνων της 16ης Αγωνιστικής:

Σάββατο 9/02/2008
  • Εθνικός Αιγίου - Αετός Ρίου 1-1: Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστοικαν Εθνικός και Αετός μένωντας στο 1-1.Ο Κόρδας ήταν αυτός που ανοιξε πρώτος το σκόρ για τους γηπεδούχους στο 20',ενώ για τον Αετό ισοφάρισε ο Παπαλεξόπουλος στο 72'.Η ομάδα του Αιγίου θα καταθέσει ένσταση για αντικανονική συμμετοχή αλλοδαπού παίχτη των γηπεδούχων,καθώς είχε λήξει το δελτίο του,όπως ανέφεραν σε ανακοίνωση τους.
  • Κεραυνός Αγ.Βασιλείου Πατρέας 4-0:Κυρίαρχος στο ντέρμπι ανδείχθηκε ο Κεραυνός ,υποχρεώνοντας τους Πατρινούς σε μια βαριά ήττα με 4-0.Το σκόρ για τον Κεραυνό άνοιξε ο Καραχανίδης στο 35',ενώ σημείωσε και το 4ο γκόλ για την ομάδα του στο 80'.Το 2-0 έκανε ο Ηρακλής Νικολακόπουλος στο 40'.Στην επανάληψη ο Φερτάκης έκανε το 3-0 στο 66'.
  • Αναγέννηση Ψαθοπύργου - Ατρομ.Σταφιδαλώνων 4-1:Αμασιάδης 15',43',67' ,Ζάγκλας 75' - Μαρνέρης 50'
  • Κεραυνός Σελιανιτίκων - Δρέπανο 3-2 .Αυτοκτόνησε το Δρέπανο,που αν και κατάφερε να απαντήσει στο γρήγορο γκόλ του Φ.Κοσσαρά στο 7',με τον Τσάκα στο 25' να ισοφαρίζει και τον Κούλα λίγα λεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου να βάζει μπροστα την ομάδα του στο σκόρ με 1-2 δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα της νίκης.Οι γηπεδούχοι βγήκαν στη αντεπίθεση στο δευτερο ημίχρονο και στο 47' ισοφάρισαν με τον Γκιώνη.Κατάφεραν τελικά να κλέψουν το τρίποντο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Σωτηρόπουλο στο 87' να λυτρώνει τον Κεραυνό.
Κυριακή 10/02/2008
  • Μέγας Αλέξανδρος - ΑΕ Αιγίου1-1:Στο "Χ" έμειναν Μεγας Αλέξανδρος και ΑΕ Αιγίου με τον πιτσιρικά,14 χρονών!!!Μαυρόπουλο να ανοιγει το σκόρ για τους γηπεδούχους στο 25',ενώ ο Α.Κολοκυθάς στο 73' με δυνατό σουτ έξω απο την περιοχή ισοφάρισε για την ΑΕΑ.
  • Ηρακλής Ζαχλωριτίκων - Νίκη Νικολεϊκων 7-1:Βροχή έπεσαν τα γκόλ στην αναμέτρηση του Ηρακλή με την Νική.Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν με το "καλημέρα" πισω στο σκόρ χαρίς στο γρήγορο γκόλ του Φατιό μόλις στο 1', δεν έδειξαν να αιφνιδιάζονται και απάντησαν με 7 τέρματα.Απο δύο γκόλ σημείωσαν οι Α.Χριστόπουλος και Τ.Χριστόπουλος και απο ένα οι Δραγούτης,Μητρόπουλος και Λίβας.
  • Αιγιέας/Άρης - Απόλλων Συνοικισμού 0-2:Οι Τρακαδάς στο 50' και Μάρης με πέναλντι στο 76' έδωσαν τους 3 βαθμούς στους Απολλωνιστές.