Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2008

15 Αγωνιστικη

ΝΙΚΗ ΤΙΤΛΟΥ

Με το διπλό απέδρασε η Αναγέννηση απο το "Ανδρέας Κάνιστρας" επικρατώντας του μέχρι πρότεινος φιλόδοξου Πατρέα με 1-0 χάρις στο πολύτιμο τέρμα που σημείωσε ο Γιώργος Αμασιάδης στο 15' ε΄πειτα απο όμορφη μεταβίβαση του Αντωνόπουλου στην πλάτη της άμυνας του Πατρέα.Ο εμπειρος φόρ του Ψαθοπύργου είχε την ευκαιρία να κλειδώσει την νίκη λιγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο 43' όταν το πλάσε που επιχείρησε μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
Στην επανάληψη ο Μανιάτης αποβλήθηκε για την Αναγέννηση με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Κόκκα,ενώ στο 78' λεπτο του αγώνα το γήπεδο "πάγωσε"
όταν ο Ζάγκλας της Αναγέννησης έπεσε αναίσθητος στο εδάφος μετά απο αντιαθλητικό χτύπημα εκτός φάσης του Γρηγορόπουλου,χτυπώντας τον αντίπαλο του με αγκωνιά στο κεφάλι.Ο διαιτητής τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα!!!

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθει στο Δρέπανο, τοπική ομάδα ήρθε ισόπαλη με τον Ηρακλή Ζαχλωριτίκων με σκόρ 1-1.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Φούκη έπειτα απο αδράνεια της άμυνας του Δρεπάνου, ο νεαρός επιθετικός του Ηρακλή πλάσαρε απο κοντά τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς,πίεσαν και δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι,έπειτα απο σούτ που επιχειρησε ο Κούλας στο 82' η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο του Ηρακλή.Στο 89' ο Γκίλας ανατράπηκε μεσα στην μεγάλη περιοχή του Ηρακλή και ο διαιτητής Μπούσιος υπέδειξε την παράβαση καταλογίζοντας ορθώς το πέναλτι.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κούλας ευστοχώντας απο τα 11 βήματα.

Παρελθόν αποτελεί απο τον πάγκο του Δρεπάνου ο Καλπάκης,υποβάλωντας μέσα στην εβδομάδα την παραίτηση του.Πλέον η διοίκηση των κοκκινόμαυρων ψάχνει νέες λύσεις,ωστόσο στην αναμέτρηση με τον Εθνικό στο Αίγιο,χρέη προπονητή θα διατελέσει ο Κόλλιας-Ταξιάρχης.

Φάσεις και στιγμιότυπα απο την αναμέτρηση Δρέπανο - Ηρακλής Ζαχλωριτίκων:

Εύστοχο χτύπημα πέναλντι απο τον Κούλα για το τελικό 1-1.

Στο γειτονικό ντέρμπι που έγινε χτές Σάββατο μεταξύ του Αετου Ρίου και του Κερ.Αγ.Βασιλείου οι φιλοξενούμενοι πήραν τελικα μια εύκολη νίκη με 1-3 χάρις στα γκόλ των Φερτάκη στο 43',Γρουζή με πέναλντι στο 65' και Χρήστου στο 87'.Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 90' με εύστοχο χτύπημα πέναλντι του Καρδάρα.Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν απο τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με 10 παίχτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκούσκου.

O Γρουζής ευστοχεί απο τα 11 βήματα και κάνει το 0-2:

Ο Καρδάρας ευστοχεί στο πέναλντι αλλα η ομάδα του έχει ήδη χάσει τους 3 βαθμούς.

Φάσεις και στιγμιότυπα απο την αναμέτρηση Αετός Ρίου - Κερ.Αγ.Βασιλείου:

Αναλυτικά τα αποτελεσμάτα των αγώνων της 15ης Αγωνιστικής:
Σάββατο 2/02/2008
  • Αιγιέας/Αρης - Εθνικός Αιγίου 1-3: Γκοτσόπουλος 18' - Ηλίας 10',26' και Κόρδας στο 41' με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ.
  • Αετός Ρίου - Κερ.Αγ.Βασιλείου 1-3 :Καρδάρας(πέναλντι) - Φερτάκης 43' 43',Γρουζής 65' και Χρήστου 87'.Αποβλήθηκε για τον Αετό ο Γκούσκος στο 52'.
  • Νίκη Νικολεικών - Ατρόμητος Σταφιδαλώνων 2-0 :Σταυρόπουλος 15' με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ και Σερβές 78'.