Σάββατο 10 Μαΐου 2008

Φιέστα Τίτλου

Ντελίριο επικρατούσε στις τάξεις των φιλάθλων και των παιχτών της Αναγέννησης κατα την απονομή του Πρωταθλήματος.Ενα κουβάρι παίχτες-προπονητές-διοικητικό συμβούλιο και φίλαθλοι πανηγύρισαν σημερα το απόγευμα στο γηπέδο του Ψαθοπύργου την κατάκτηση του Πρωταθλήματος και την άνοδο της ομάδος στην Α1 Κατηγορία!Σε συνδυασμό με την νίκη με 2-1 απέναντι στον Αγιέα/Αρη η χαρά ήταν διπλή.Μετά το τέλος της αναμέτρησης στήθηκε υπαίθριο γλέντι με μουσική,χορό ,φαγητό και αφθονη σαμπάνια.

Φωτογραφίες απο την φιέστα:

Σύντομα θα ακολουθήσει περισσότερο φωτογραφικό υλικό και βίντεο..

Σάββατο 10/5/08
  • Κερ.Σελιανιτίκων - Απόλλων Συνοικισμού 0-3:Ο Απόλλων εξασφάλισε την 2η θέση που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου χωρίς να αγωνιστεί,καθώς ο Κεραυνός δεν κατέβηκε να αγωνιστεί.
  • Αναγέννηση Ψαθοπύργου - Αιγιέας/Αρης 2-1:Ανδρεας Λάτσινος 73' και Γιώργος Αμασιάδης στο 76'- Ψυχογιάννης 44'
  • Κεραυνός Αγίου Βασιλείου - Εθνικός Αιγίου 4-1:Διαμαντόπουλος,Μπιρλής,Καραχανίδης και Νικολακόπουλος οι σκόρερ για τον Κεραυνό. - Οικονομόπουλος ο μοναδικός σκόρερ του Εθνικού.
  • Δρέπανο - Πατρέας 2-1:Κούλας και Θεοδοσόπουλος - Φωτόπουλος
  • Νίκη Νικολεικων - Αετός Ρίου 4-1: Χατ τρικ απο τον Σερβέ και ένα γκόλ απο τον Σταυρόπουλο - Κουμπουρλής
  • Ηρακλής Ζαχλ. - Μ.Αλέξανδρος 3-3:Δυο γκόλ απο τον Φούκη και ένα απο τον Χριστόπουλο.-Παπαχρήστος,Περουβιώτης και Μανίκας.
  • Ατρομ.Σταφιδαλώνων - ΑΕ Αιγίου 1-2: Κωστόπουλος - Δυο τέρματα σημείωσε ο Βάκρινος

Δευτέρα 5 Μαΐου 2008

25η Αγωνιστική

Ανακοίνωση-Πρόσκληση

Το Διοικητικό Συμβούλιο σας προσκαλεί το Σάββατο 10 Μαιου 2008 και ώρα 1900 στο γήπεδο του Ψαθοπύργου για την γιορτή κατάκτησης του πρωτθλήματος και την άνοδο της στην Α1 Κατηγορία.

Και Τυπικά Πρωταθλητές

Ανώδυνη ήττα για την Αναγέννηση Ψαθοπύργου στην πρωτελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος απο τον Εθνικό Αιγίου στο γήπεδο των Βαλιμιτίκων με σκόρ 3-1.Σε συνδυασμό με την νίκη του Απόλλων Συνοικισμού επί του Κερ.Αγίου Βασιλείου με 2-1,αναδεικνύεται και μαθηματικά Πρωταθλήτρια στο Γ'Ομιλο της Β' Κατηγορίας,καθώς ακόμα και σε περιπτωση ισοβαθμίας στην τελευταία αγωνιστική με τον Απόλλων ,διατηρεί το πλεονέκτημα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις(1 νίκη(Αναγέννηση)-1 ισοπαλια) .Το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς με την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Αιγιέα/Αρη,θα έχει πανηγυρικό χαρακτήρα για την ομάδα του Ψαθοπύργου,όπου θα ακολουθήσει η φιέστα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.
Στο αγωνιστικό μέρος η Αναγέννηση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος,δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί με τον Γιώργο Αμασιάδη στο 25' ,ενώ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 32' όταν το δυνατό σουτ π επιχείρησε ο Μιχάλης Κυδωνιάτης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Εθνικού.Στην επανάληψη ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδρασει ,βγαίνωντας στην αντεπίθεση αρκετές φορές και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 57' με τον Παπαχριστόπουλο με διαγώνιο σουτ απο το ύψος της μεγάλης περιοχής.Ο ίδιος παίχτης δέκα λεπτά αργοτερα πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αντικρίζωντας την κόκκινη κάρτα απο τον διατητή Αλεξανδρόπουλο ,αφού επιτέθηκε και χτύπησε τον επόπτη με το κεφάλι.Στο 75' ο Κόρδας κέρδισε πέναλντι έπειτα απο την ανατροπή του μέσα στην περιοχη απο τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης ,Νίκο Λάτσινο,το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος δίνωντας το προβάδισμα στην ομάδα του.Το τελικό σκόρ διαμορφώθηκε στο 86' με σκόρερ και πάλι τον Κόρδα.

Φωτορεπορτάζ απο την αναμέτρηση Εθνικού Αιγίου - Αναγέννησης Ψαθοπύργου:

Αναλυτικά τα Αποτελέσματα των αναμετρήσεων:
  • Εθνικός Αιγίου - Αναγέννηση Ψαθοπύργου 3-1:Παπαχριστόπουλος 57',Κόρδας 75',86' - Αμασιάδης 25'
  • Απόλλων Συνοικισμού - Κερ.Αγίου Βασιλείου 2-1:Με την νίκη του αυτή ο Απόλλων σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση,έχωντας πλέον το πρώτο λόγο για την κατάληψη της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ.Τα τέρματα της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Γ.Μάρης στο 68' και Θεοτοκάτος στο 82',ενώ το μοναδικό τέρμα του Κεραυνού σημείωσε ο Μπιρλής στο 90' με πέναλντι που κέρδισε νωρίτερα ο Φερτάκης.
  • ΑΕ Αιγίου - Πατρέας 3-1:
  • Αετός Ρίου - Δρέπανο 0-3:Διπλό σωτηρίας ήταν η μεγάλη νίκη του Δρεπάνου μέσα στο Ρίο με 0-3.Δυο τέρματα πέτυχε ο Γρηγόρης Μπασκούτας.
  • Μ.Αλέξανδρος - Ατρόμητος Σταφιδ. 3-6:Πολλά γκόλ σε ένα αδιάφορα βαθμολογικά παιχνίδι αφου ο Ατρόμητος έχει ήδη υποβιβαστεί στην Γ' Κατηγορία,ωστόσο πηρε μια μεγάλη σε έκταση νίκη απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο με το ευρύ 3-6!
  • Αιγιέας/Αρης - Νίκη Νικολεικων 1-3:Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στο α' ημίχρονο με σουτ του Γκοτσόπουλου στο 28',γνώρισαν την ήττα αφού στην επανάληψη δέχτηκαν τρία τέρματα.Αρχικά ο Ανδριώτης στο 62' ισοφάρισε για τα Νικολεικα και στο 80' ο Χάρτης διπλασιάσε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.Το τελικό σκόρ διαμόρφωσε στο 88'ο Φακιόν.
  • Κερ.Σελιανιτίκων - Ηρακλής Ζαχλωριτίκων 1-4:Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Ηρακλή χωρίς όμως βαθμολογικό ενδιαφέρον.Τα τέρματα για τον Ηρακλή πέτυχαν οι Δημόπουλος 20',Μητρόπουλος 34',Δραγούτης 40' και Φούκης στο 45'.Οι γηπεδούχοι ειχαν μειώσει δυο λεπτά νωρίτερα με Χριστοδούλου σε 1-3.