Κυριακή 20 Απριλίου 2008

24η Αγωνιστική

Αγκαλιά Με Τον Τίτλο

Στο πιο καθοριστικό παιχνίδι του πρωταθλήματος ,σε ένα μάτς δίχως αυριο και για τις δυο ομάδες,η Αναγέννηση επικράτησε δίκαια με 1-0 του Κεραυνού Αγίου Βασιλείου και έφτασε ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος,απέχωντας 4 βαθμούς απο τον δεύτερο Κεραυνό και 6 βαθμούς απο τον 3ο Απόλλων,ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με το Ηρακλή Ζαχλώριτικων.
Η ομάδα του Χρήστου Σπανού έδειξε απο το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης πάθος,δύναμη και πάνω απο όλα αποφασιστικότητα για την κατάκτηση των τριων βαθμών.Στο πρώτο μέρος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων,πίεσε ψηλά τον αντίπαλο και δεν του άφησε πολλά περιθώρια αντεπίθεσης.Δημιουργήθηκαν αρκετές καλές φάσεις με αποκορυφωμα την φάση στο 25' λεπτό,όπου ο Παπαδόπουλος(Αναγέννηση) έπιασε την καρφωτή κεφαλιά μέσα απο την μικρή περιοχή του Κεραυνού αλλα ο εξαιρετικός τερματοφύλακας του Κεραυνού,Τσάπαλος πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση διώχνωντας την μπάλα κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή.Στην επανάληψη το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε,αλλα αυτη την φορά ο Τσάπαλος νικήθηκε απο την καρφωτή κεφαλιά του Γιώργου Σακελλαρόπουλου στο 70',έπειτα απο εκτέλεση κόρνερ απο δεξιά του Τάκη Κωστόπουλου,ανοίγωντας το σκόρ για την Αναγέννηση και χαρίζωντας της παράλληλα τους 3 υπερπολύτιμους βαθμούς.
Σημαντική ήταν και η παρουσία του κόσμου,που για ακόμα μια φορά έδωσε βροντερό παρόν στο γήπεδο της Αναγέννησης,εμψυχώνοντας την ομάδα μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Οι παίχτες της Αναγέννησης μετά το τέλος του αγώνα αφιέρωσαν τη μεγάλη τους νίκη στο μεγάλο απών της αναμέτρησης,στο συμπαίκτη τους Μιχάλη Κυδωνιάτη,ο οποίος δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής,λόγω της άδικης αποβολής του στο παιχνίδι με τον Απόλλων.

Φάσεις και Στιγμιότυπα απο την αναμέτρηση Αναγέννηση Ψαθοπύργου-Κερ.Αγ.Βασιλείου.

Συνεχίζει Πρώτη...

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι μεταξύ της πρωτοπόρου Αναγέννησης και του Απόλλων Συνοικισμού.Η ομάδα του Ψαθοπύργου προηγήθηκε στο 49' της επανάληψης με τον συνήθη ύποπτο Γιώργο Αμασιάδη,ένω είχε αλλές τρείς κλασσικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος να ανοίξει το σκόρ.Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 74' με τον Τρακαδά.Δυστυχώς για ένα ακόμα παιχνίδι η διαιτησία έκανε το "καθήκον" της και με λανθασμένες(σε αρκετές περιπτώσεις) υποδείξεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα,με τρανταχτό παράδειγμα την φάση του 79' λεπτού,όπου ο κ.Τσιμπούκης απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον ποδοσφαιριστή της Αναγέννησης,Κυδωνιάτη,όταν ο τελευταίος ανατράπηκε πεντακάθαρα μέσα στην περιοχή του Απόλλων.
Στα άλλα παιχνίδια,σημαντίκη νίκη για τον Αετό Ρίου μέσα στο Αίγιο επι του Μεγα Αλέξανδρου με 1-2,που ουσιαστικά του εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία. Ηττα για τον Πατρέα απο τα Σελλιανίτικα με 1-0,ενώ ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου επικράτησε δύσκολα εντός έδρας της μαχητικής Νίκης Νικολεικών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνω της 23ης Αγωνιστικής:

Σάββατο 12/04/08
  • Μ.Αλέξανδρος - Αετός Ρίου 1-2:Περιβιώτης 42' - Κουτσουμπελίτης 15' και Κουργιαλής στο 53' οι χρυσοί σκόρερ για το Ρίο.
  • Ηρακλής Ζαχλ. - Ατρ.Σταφιδαλώνων 1-1:Σιούλι στο 40' - Καισί 20'
  • Εθνικός Αιγίου - Δρέπανο 1-1:Το Δρέπανο αν και προηγήθηκε στο 18' με τον Κώστα Κούλα δεν κατάφερε να διατηρήσει την προβάδισμα και ισοφαρίστηκε στα τελευταία λεπτα των καθυστερήσεων στο 93' απο Οικονομόπουλο.
Κυριακή 13/04/08
  • Αιγιέας/Αρης - ΑΕ Αιγίου 2-3:Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Βαλιμιτίκων οπου σημειώθηκαν αρκετά γκόλ,το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικίτρια την ομάδα της ΑΕΑ,η οποία αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκόρ με το γρήγορο γκόλ του πιτσιρικά Μούρ μόλις στο 3' και του Μποδιώτη στο 35' δεν έδειξε να αιφνιδιάζεται και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα μέσα σε ένα τέταρτο και να πάρει τελικά την νίκη χάρις στα γκόλ των Ρόζου (πέναλντι) στο 65',Τσεκούρα στο 70 και Κολοκυθά στο 78'.
  • Απόλλων Συν. - Αναγέννηση Ψαθοπύργου 1-1:Τρακαδάς 74' - Αμασιάδης 49'
  • Κερ.Αγ.Βασιλείου - Νίκη Νικολεικων 2-1:Καραχανίδης 23' και Μπιρλής 26' - Σερβές 43'.
  • Κερ.Σελιανιτίκων - Πατρέας 1-0:Ο Κοσσαράς ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης στο 20',έδωσε τους βαθμούς της νίκης στην ομάδα του,ενώ στο 86' ο Φωτόπουλος έχασε χρυση ευκαιρία να φέρει ο μάτς στα ίσα,αστοχώντας απο τα 11 βήματα στέλνωντας την μπάλα άουτ.

Συνεχίζει Ακάθεκτη

Νικιφόρα πέρασε η Αναγέννηση Ψαθοπύργου απο τα Νικολεικα,κερδίζωντας την ομώνυμη ομάδα με σκόρ 2-4 χάρις στα τρία γκόλ που πέτυχε ο καλύτερος παίχτης της Μιχάλης Κυδωνιάτης στο πρώτο μέρος,με το ένα να είναι καλύτερο απο το αλλό.Το σκόρ έκλεισε ο μόνιμος σκόρερ και πρώτος σκόρερ της κατηγορίας Γιώργος Αμασιάδης με εξαιρετική κεφαλιά στο 84' έπειτα απο εκτέλεση φάουλ του Π.Κωστόπουλου.
Η Αναγέννηση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε απο νωρίς μόλις στο 12' με απέυθείας εκτέλεση φάουλ του Κυδωνιάτη.Λίγα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του με κοντινή κεφαλια μέσα απο την μικρή περιοχή των γηπεδούχουν.Τα Νικολεικα μείωσαν στο 34' σε 1-2 με αυτογκόλ του Μανιάτη,ομώς το γκόλ κακώς κατοχυρώθηκε απο τον επόπτη κ.Ελληνα αφού νωρίτερα η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 40' ο Κυδωνιάτης με το τρίτο προσωπικό του τέρμα,με ασύλληπτο σούτ έξω απο την περιοχη,έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και πίεσαν για την μείωση και κατάφεραν στο 70' να κάνουν το 2-3 αναπτερώνοντας τις ελπίδες για την ισοφάριση.Ομως στο 84' ο Αμασιάδης είχε τον τελευταίο λόγο και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του φτάνωντας τα 18 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθει στο Δρέπανο μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Κεραυνού Αγίου Βασιλείου το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικίτρια την ομάδα του Κεραυνού με σκόρ 2-3."Αδικημένοι για το αποτέλεσμα "δήλωσε ο προπονητής του Δρεπάνου Γιάννης Ταξιάρχης μετά την λήξη του αγώνα,"Αξίζαμε τουλάχιστον την ισοπαλία" όπως χαρακτηριστικά είπε.Αν και το Δρέπανο έμεινε νωρίς πίσω στο σκόρ,αφού βρέθηκε να αιφνιδιάζεται στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ,με τρία γρήγορα γκόλ απο τον Φερτάκη ,κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει σε 2-3 στην επανάληψη,ενώ έχασε τουλάχιστον τρείς πολύ καλές ευκαιρίες να φέρει το μάτς στα ίσα.Κορυφαίος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Θεοδοσόπουλος(Δρέπανο),ο οποίος με εξαιρετικές ενέργειες δυσκόλεψε αρκέτα την άμυνα του Κεραυνού,κερδίζωντας και την αποβολλή του Κουσκούτη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 22ης Αγωνιστικής:

Σάββατο 5/04/08
  • Ατρόμητος Σταφ. - Απόλλων Συνοικισμού 1-2:Κωστόπουλος 76' - Κάρμας(πέναλντι) 6' και Θεοτοκάτος στο 42' οι σκόρερ των φιλοξενούμενων.
  • Αετός Ρίου - Κερ.Σελιανιτίκων 4-1:Σημαντική νίκη πέτυχε ο Αετός απέναντι στα Σελλιανίτικα,μια νίκη που τον απομακρύνει απο την ζώνη του υποβιβασμού και του δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη για την σωτηρία.Σκόρερ για τους Ριώτες οι Κουτσουμπελίτης στο 2',κολλυρόπουλος 20',Πίκουλας(πέναλντι)62' και ο Βασίλης Χρυσανθόπουλος στο 86' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Για τον Κεραυνό είχε μειώσει στο 38' ο Κοσσαράς σε 2-1.
  • Δρέπανο - Κερ.Αγ.Βασιλείου 2-3:Άτυχο στάθηκε το Δρέπανο απέναντι στον Κεραυνό.Για τους γηπεδούχους Θοδοσόπουλος στο 36' και Δημήτρης Σακελλαράκης οι σκόρερ,ενώ για τον Κεραυνό χατ-τρικ σημείωσε ο Νίκος Φερτάκης(1',8',16').
  • Νίκη Νικολ. - Αναγέννηση Ψαθοπύργου 2-4:Μανιάτης(αυτογκόλ)34',Ανδριώτης στο 70' - Χατ-τρικ απο τον Μιχάλη Κυδωνιάτη και ένα γκόλ σημείωσε ο Γιώργος Αμασιάδης(18 γκόλ στο Πρωτάθλημα!!!).
  • Μ.Αλέξανδρος - Αιγιέας/Αρης 0-0:Λευκή ισοπαλία σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι.
Κυριακή 6/04/08
  • Πατρέας - Ηρακλής Ζαχλ. 2-0:Ο Κόκκας με δύο τέρματα χάρισε την νίκη στο Πατρέα και τον διατηρεί στο κυνήγι της 2ης θέσης.
  • ΑΕ Αιγίου - Εθνικός Αιγίου 4-1:Εκπληκτική η ΑΕ Αιγίου νίκησε άνετα τον Εθνικό.Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Δάνης 29',Αθανασίου 34' και δύο γκόλ πέτυχε ο Βάκρινος στο 63' και 72'.Το μοναδικό γκόλ του Εθνικού προήλθε απο αυτογκόλ του Μεσσίνη στο 86'.